Gibraltar Kennel Club  Dog Show 2005

Sabato 01 Ottobre 2005        GCC & CACIB
Domenica 02 Ottobre 2005   GCC & CACIB
       
Iscrizione          Tariffe                      BACK

Sito Ufficiale  /  Official Web Site

 
Saturday 01th  GCC & CACIB                                               Sunday 02th click here
* Group 1:
Andrew Brace (UK) Rough & Smooth Collie, Welsh Corgi
Brenda Banbury (UK) Old English Sheepdog, Shetland Sheepdog
Sean Delmar (IRL) Bouvier Des Flandres
Carlos Saevich (RA) Rest of Group
* Group 2:
Carlos Saevich (RA) Miniature & Standard Schnauzer
Brenda Banbury (UK) Newfoundland, Mastiff, Bull Mastiff
Marija Talvitie (FIN) Bernese Mountain Dog, Great Dane, Great Japanese Dog, Leonberger, Black Russian Terrier, Miniature Pinscher, Neopolitan Mastiff, St.Bernard, Dobermann, Shar-pei, Hungarian Puli
Rodi Hubenthal (N) Boxer, Rottweiler
Wera Hubenthal (N) Bulldog, Appensell Cattle Dog, Landseer, Spanish Mastiff
Liliane De Ridder (B) Rest of Group
* Group 3:
Brenda Banbury (UK) Border Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Jack Russel, Terrier, Skye Terrier
Ove Germundson  (S) Soft Coated Wheaten Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Bull Terrier, Min. Bull Terrier, West Highland Terrier
Dan Ericsson (S) Scottish Terrier, Yorkshire Terrier
Carlos Saevich (RA) Ratonero Bodeguero Andaluz
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 4:
Jose Cabral (P)

Complete

* Group 5:
Candida Falsina (I)

Complete

* Group 6:
Andrew Brace (UK) Beagle, Basset Hound, Rhodesian Ridgeback
Jose Cabral (P) Rest of Group
* Group 7:
Andrew Brace (UK) Pointer
Ove Germundson  (S) Rest of Group
* Group 8:
Dan Ericsson (S)

English Cocker Spaniel

Andrew Brace (UK) Labrador Retriever
Sean Delmar (IRL) American Cocker Spaniel, Golden Retriever, English Springer Spaniel
Ove Germundson  (S) Rest of Group
* Group 9:
Andrew Brace (UK) Shih-Tzu, Cavalier King Charles Spaniel,King Charles Spaniel, Pekingese
Wera Hubenthal (N)

Boston Terrier, Papillon, Griffon Bruxellois

Liliane De Ridder (B) Bichon Frise, Bichon Havanese, Bolognese, Chihuahua, Chinese Crested, Coton De Tulear, French Bulldog, Japanese Chin, Little Lion Dog, Maltese Terrier, Tibetan Terrier
Dan Ericsson (S)

Lhasa Apso

Rodi Hubenthal (N) Poodles (Barboni)
Sean Delmar (IRL) Rest of Group
* Group 10:
Andrew Brace (UK)

Whippet, Irish Wolfhound

Brenda Banbury (UK)

Italian Greyhound

Wera Hubenthal (N) Afghan Hound
Jose Cabral (P) Rest of Group
 

FINALS

Group 1:
Group 2:
Group 3:
Group 4:
Group 5:
Group 6:
Group 71:
Group 8:
Group 9:
Group 10:
Best Brace
Best P.Group

BEST IN SHOW
    

      

Sanday 02th  GCC & CACIB                                                    Saturday 01th click here
* Group 1:
Dan Ericsson (S) Bearded Collie, Old English Sheepdog, Shetland Sheepdog, Schipperke
Brenda Banbury (UK) Briard 
Jose Cabral (P) Belgian Shepherd
Candida Falsina (I) Rest of Group
* Group 2:
Andrew Brace (UK) Dobermann
Candida Falsina (I)

Great Dane, Neopolitan Mastiff

Jose Cabral (P) Rafeiro Do Alentejo, Rottweiler, Leonberger, Great Japanese Dog, Shar-Pei, Cao de Serra De Estrella, Spanish Mastiff
Brenda Banbury (UK) Bulldog
Ove Germundson  (S) Mastiff, Newfoundland, St. Bernard, Boxer, Bernese Mountain Dog, Black Russian Terrier, Dogue De Bordeaux, Tibetan Mastiff, Landseer
Wera Hubenthal (N) Bullmastiff
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 3:
Wera Hubenthal (N)

Staffordshire Bull Terrier, Bull Terrier

Jose Cabral (P)

Ratonero Bodeguero Andaluz

Brenda Banbury (UK)

Yorkshire Terrier

Liliane De Ridder (B) Rest of Group
* Group 4:
Dan Ericsson (S) Complete
* Group 5:
Marja Talvitie (FIN) Complete
* Group 6:
Andrew Brace (UK) Dalmatian
Brenda Banbury (UK) Beagle
Jose Cabral (P) Rhodesian Ridgeback
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 7:
Jose Cabral (P) Irish R/W Setter, English Setter, German Wire Haired Pointer, Hugarian Vizsla
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 8:
Carlos Saevich (RA)

Golden Retriever

Sean Delmar (IRL)

Labrador Retriever, Flat Coated Retriever, English Cocker Spaniel

Andrew Brace (UK)

American Cocker Spaniel

Dan Ericsson (S) Rest of Group
* Group 9:
Andrew Brace (UK) Lhasa Apso
Carlos Saevich (RA)

Chinese Crested, Coton De Tulear, Bolognese, Boston Terrier

Candida Falsina (I) King Charles Spaniel
Jose Cabral (P) Papillon
Dan Ericsson (S)

Pug, Pekingese, Maltese

Wera Hubenthal (N) Poodles (Barboni)
Ove Germundson  (S) Rest of Group
* Group 10:
Dan Ericsson (S) Greyhound
Wera Hubenthal (N) Whippet
Rodi Hubenthal (N) Afghan Hound
Carlos Saevich (RA) Rest of Group
 

FINALS

Group 1:
Group 2:
Group 3:
Group 4:
Group 5:
Group 6:
Group 71:
Group 8:
Group 9:
Group 10:
Best Brace
Best P.Group

BEST IN SHOW
    

    

The Gibraltar Kennel Club       P.O. box 493  GIBRALTAR
Tel. +350 41791 Fax +350 40826 o 50754   
      info@gkc.gi       http://www.gkc.gi
2005 S.Arnetoli, info@canitalia.it
last update 

Llink to CanItalia home page